Mezi významné osobnosti patří kronikář Josef Petera, který vystudoval s K. J. Erbenem hradecké gymnázium a pak filozofii.
Významné osobnosti
Vladimír Holman (1914-2000)
Vladimír Holman se narodil 23. července 1914 v Nové Pace. V roce 1993 se svoji manželkou dokončil stavbu domu v Třebihošti, kam se nastěhovali. Do této doby žil ve Starých Hradech na Jičínsku, kde byl členem obecního zastupitelstva, kde se podílel na záchraně starohradského zámku. Pan Vladimír Holman se věnoval malířství, kde se inspiroval náměty z Českého Ráje, Slovenska, Českého středohoří a jeho rodného Novopacka. Mimo malířství se p. Holman věnoval pedagogice. Několik let působil i v sousední Bílé Třemešné na tamější škole. Za jeho působení v Bílé Třemešné vzniklo i několik obrazů například: Třemešenské chaloupky, Pohled na Bílou Třemešnou. Vladimír Holman zemřel v roce 2000.
PhDr. Dana Holmanová
Dana Holmanová se narodila v Nové Pace. Nyní žije v Třebihošti. Vystudovala literární historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a řadu let pracovala jako archivářka Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech u Libáně. Tvorbě uměleckých perníků se věnuje od roku 2001 a při jejich zdobení vychází z tradičních motivů a vzorů, které rozvíjí a obohacuje svou invencí i výjimečným výtvarným citem. Stále hledá nové cesty a možnosti zpracování perníkového těsta s použitím nových a originálních technik zdobení. Její specialitou jsou skládané perníky, které vytváří spojováním jednotlivých motivů do větších kompozičních celků a plastických obrazů. Zcela ojedinělá je její technika zdobení za použití klasické bílé polevy a modrotisku, tvarovaných plátků včelího vosku, proplétaných zlatých nití nebo využití kukuřičného šustí. Společně s perníkářem Alešem Vostřezem vytvořili bílý perník, který kombinuje dva tradiční perníkářské postupy. Perník upečený v dřevěné formě se zdobí cukrovou polevou. Kromě Muzea perníku a pohádek v Rábech u Pardubic dlouhodobě spolupracuje s Krkonošským muzeem v Jilemnici a ve Vrchlabí, s Památníkem Karla Václava Raise v Lázních Bělohrad nebo s Muzeem betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Tvorbu Dany Holmanové můžete vídat na řadě řemeslných a folklórních akcí po celé republice i na samostatných autorských výstavách v muzeích a skanzenech, kde prezentuje perníkářské řemeslo jako takové, seznamuje návštěvníky s jeho bohatou historií, ikonografií a dalšími zajímavostmi. Zdobené perníčky Dany Holmanové jsou známé i v zahraničí. Vystavovala a předváděla výrobu v německém Marienbergu, polském Krakově a Svídnici, slovinské Radovlici a na dalších místech. Své bohaté zkušenosti předává zájemcům na speciálních kurzech a pravidelně připravuje tvůrčí programy pro děti mateřských a základních škol. V roce 2011 dostala ocenění Zlatý Kolovrat za zdobený perník.
Zdroj: www.kr-kralovehradecky.cz